21 Aralık 2011 Çarşamba

iyileştirici romanlarEdebiyatın ‘iyileştirici’ niteliğinden yola çıkan bir grup bilim insanı, nitelikli romanların insan beynini geliştirip keskinleştirdiğini, sosyal bağları güçlendirerek kişiliği değiştirdiğini ve ilişki kurmayı kolaylaştırdığını ortaya koydu. Toronto Üniversitesi öğretim üyesi psikiyatr Keith Oatley ve Ingrid Wickelgren tarafından Scientific American’da yazılan makaleye göre, roman kahramanlarıyla özdeşleşmek, hem hayal dünyasını zenginleştiriyor hem de sosyal bağları güçlendiriyor.Nitelikli bir roman, bu etkileriyle insan beynini de keskinleştiriyor ve insan davranışlarına ilişkin sağlam ipuçları veriyor. İki bilim insanı, insan beynini en fazla geliştiren 10 romanı da tespit etmişler.Listede yer alan 10 roman


Johann von Goethe / Genç Werther’in Çektikleri (1787)
Jane Austen / Aşk ve Gurur (1813)
Nathaniel Hawthorne / Kırmızı Leke 1850
Gustave Flaubert / Madam Bovary (1856)
George Eliot / Middlemarch (1870)
Leo Tolstoy / Anna Karenina (1877)
Virginia Woolf / Bayan Dalloway (1925)
Toni Morrison / Sevgili (1987)
J.M. Coetzee / Utanç (1999)
Muhsin Hamid / Gönülsüz Köktendinci (2007)ben bunların hiçbirini okumadım :(( beynim az mı gelişti yani.neyse anna karenina'ya başlamıştım. zararın neresinden dönersem kar :))

6 yorum:

 1. Harika bir yazı, nitelikli bir romanın olumlu etkilerini hissetmemek mümkün değil, ben "kırmızı leke", "madam bovary", "aşk ve gurur" ile "bayan dollaway"i okumuştum:) ama bence bunlar dışında da nitelikli çook kitap var..paylaşımınız için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 2. Kara Kitap, genelde kadınları anlatan kitaplar beyni en fazla geliştiriyorlar demek ki:))

  Ah, nihayet bari edebiyatçılar kadını anlamışlar:))

  "Enteresaan!!"

  Konularına gelince... Neyse:)))
  Biz bu durumun keyfini çıkaralım bence:))))

  YanıtlaSil
 3. Ah şu listeler.. Kime göre, neye göre iyileştirici, değil mi?! Aşk ve Gurur'un iyileştirici gücü olduğuna kesinlikle inanmıyorum, belki depresyon sebebi olabilir ama! :)

  YanıtlaSil
 4. Ben bu yurtdışındaki araştırmacı lavuklara iyice gıcık oldum yahu. Beyni nasıl gelişecek maaşı 1 ay nasıl pay edeceğini hesaplasın bu ülkede göreyim. Ya da sağ salim eve gider miyim diye çıksın sabah evden.

  YanıtlaSil
 5. Ben bunlardan 7 sini okudum, beynim çok mu gelişti yani? Hadi be!..

  YanıtlaSil
 6. ben sadece Anna Karenina okudum. Klasikleri okuyamamamdan dolayı herhalde

  YanıtlaSil